Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Portishead'den Geoff Barrow: Dans Müzik Piyasası Saçma İnsanlarla Dolu!

14 Kasım 2011 - 12:43
Portishead'den Geoff Barrow'un 3. stüdyo albümleri Third, müzik ve sektör hakkında LA Weekly dergisi ile yaptığı röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

13 yıllık bir aradan sonra, kökleri Bristol’a bağlı üçlü Portishead 2008 de çıkardıkları son albümleri Third’ün turu kapsamında Kuzey Amerika’yı ziyaret ettiler. Buradan sonra Avrupa turnelerine devam edecekler. Başta küratörlüğünü kendileri yaptıkları “I’ll Be Your Mirror” festivali olmak üzere birçok yerde sahneye çıkacaklar.

Turne heyecanı bittikten sonra yeni albüm çalışmaları için hazırlanmaya başlayacaklar. Bir 10 yıl daha beklermiyiz? Bilemiyoruz, herşey olabilir. En sonunda son albümlerinin turnesini yapan Portishead’in beyni Geoff Barrow ile konuştuk.

 

Eski bir röportajında canlı çalmaktan nefret ettiğini söylemiştin. Hala böyle mi hissediyorsun?

Eskisine göre çok daha keyifli buluyorum. Çünkü en önemli şey sahne de olmak; dinleyici ile iletişime geçmenin en saf, en direkt hali, tabi eğer doğru şekilde yapılabilirse. Biz çaldığımız sırada etrafımızda etrafımızda promosyonsal şeyler olsun istemiyoruz.

 

Dans müziği ve Dj kültürü ile biraz zaman geçirdikten sonra bir süre müzikten vazgeçtiniz. Bu kültürün nesi sizi rahatsız etti?

DJ’leri tanıyorum hatta yakın arkadaşlarım arasında DJ’lerde var ve harika insanlar. Ama gerçekten dans müzik ortamı leş insanlarla dolu. Kendi kendinin promosyonunu yapan kendini satan insanlar. Bunlar tabiki rock müzik ortamında da varlar.

 

Farklı türde leş insanlar yani?

Hayır, sadece oran olarak rock müzikte daha az var. Eğer arkadaşlarınızla gidip kötü bir klüpte çalıyorsanız ve kimse gelmiyorsa yapabileceğiniz birşey yoktur. Ama ben DJ’lerin “Hayır, o oteli beğenmedim, orada kalmıyorum!” dediğine çok şahit oldum. Ellerinde bir laptop içinde birkaç tane dosya ile müzik yapıyorlar. Kendi kendime düşündüm “bunu nasıl yapabiliyorlar?” çünkü eğer gerçekten sahneye çıkmak ve bir enstruman ile çalmak durumunda olsan bunu yapamazsın. İnsanları kandırmak o kadar kolay olmuyor.

 

Peki nasıl oluyorda insanları kandırmayı beceriyorlar?

Çünkü herkes haplı! Burası klüp değil mi? Twitter’a giriyorum ve hip-hop prodüktörlerinin, DJ’lerin kibirli mesajlarını görüyorum. Kibirlenecek kadar birşey üretmedin ki adamım!

 

 

 

 

 

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...