Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Nevermind Hakkında Ne Dediler?

13 Kasım 2011 - 17:00
Eddie Vedder

Seattle’da yaz mevsimine giriyorduk. Albümümüz ”Ten” bir hafta sonra çıkıyordu. Etrafta Nevermind’ın bir kaç kopyası dolanıyordu. Henüz albüm çıkmamıştı, walkman’den dinlediğimi hatırlıyorum. Seattle’da nadir olan harika birgündü, bulutlar aylar sonra ilk defa aralanmış güneş yüzünü göstermişti. Albümü ilk dinlediğimde farklılığı hissetmiştim. Yazın ilerleyen günlerinde Mojave çölünde Fugazi çalıyordu. Oraya doğru giderken albümü dinlediğimizi hatırlıyorum, repeate alıp dinleyebileceğiniz türde bir albümdü, dinlerken asla dalıp gidemezdin.

Dave Grohl

Bütün o başarı çok hızlı oldu. Komik olan şey Nirvana’nın altın plağı varken hala 700-800 kişilik ufak mekanlarda çalıyordu. Platin plağı varken hala bir karavanla tur gidiyordu. 10 milyon adet albüm sattığımız da ben hala arkadaşımın evinde arka odada yaşıyordum. Bu bir gecede yakalanan bir başarı değildi, tğm bunlar olurken hepimiz şaşkınlık içindeydik. Benihana’ya gittiğimde cebimde ilk kez kredi kartım vardı, “aman tanrım bu şey çalışıyor” diye düşünüyordum.

Gregg Gillis / Girl Talk

Nevermind hayatımdaki asıl albümdür. Albüm ben ortaokula başlamadan önce çıkmıştı, dünyayı reddetmek ve kendi etrafındakilere yabancılaşmak için doğru zamanda. Bir partiye davet edilmiştim ve herkesin dinleyecek bir kaset getirmesi gerekiyordu, ben Nevermid’ı götürmüştüm. Herkesin favorisi olmuştu.

Danny Goldberg

Nevermind’dan önceki periyodda Nirvana için herşey olacaklara kıyasla normaldi. Yaşanan problemler kolay ve küçüktü. Bleach’ten sonra kendilerini kabul ettirmiş ve belli bir seviyeye gelmişlerdi.
Albümün tamamlanmasına yakın Kurt bana gelip Nirvana’nın Pixies kadar büyük olabileceğini söylemişti. Oldukça hırslı bir yaklaşımdı çünkü o zamanlar Pixies Sonic Youth’tan biraz daha büyüktü, Sonic youth ise Nirvana’nın parçası olduğu sahnenin babalarıydı. Benim için uzanabileceğimiz en uzak kale Jane’s Addiction’un elde ettiği kadar bir başarı olabilirdi. Sonra “Smells Like Teen Spirit” radyolarda çalınmaya başladı. Müzik mağazalarında bekleme listeleri vardı. Bekleme listeleri! Albümü almak için rezervasyon yaptırmış insanlar vardı. Bunu hazmetmek zordu. Gidip Geffen’den Mark Kates’e sordum, “sence bu normal mi?” gözleri yerinden çıkmış bir halde “Ben hayatımda hiç böyle bir şey görmedim” dedi. Daha sonra öğrendimize göre New York ‘ta Guns N’Roses’ın verdiği bir konserde “Smells Like Teen Spirit” çalmış ve tüm o maço kalabalık çıldırmış. O zaman anladıkki bu tahmin ettiğimizden çok daha büyük birşey.

Wayne Coyne

Albüm çıktıktan 6 ay sonra sokaktaki herhangi bir insanı ‘Nirvana’yı seviyorum’ derken duyuyordunuz. Bu şaşırtıcıydı çünkü 6 ay önce onlar cool, tuhaf bir sub pop grubuydu ama şimdi svene eleven da çalışan Jo bile onları dinliyordu.

Billy Ray Cyrus

Nevermid çıktığında ben arabamda yaşıyordum. 29 yaşındaydım ve hayatım paramparça haldeydi. Boşanıyordum, evimi ve kedimi kaybetmek üzereydim. Hayatımdaki tüm dramayla beraber fon müziğim olmuştu.

Bob Nastanovich

Nevermind’ın yarattığı tepkiyi karşılayabilecek gücü olduğunu düşünüyorum ama bilemezsiniz eğer o albüm olmasaydı kim bilir kim olacaktı?
Kurt 6-12 ay içinde tüm dünyanın tanıdğı biri oldu. Bu hayal bile edilemez bir oluşum. Şimdi LadyGaga aynısını elde etmek için bir ordu eşliğinde çalışıyor, insanları manipüle ediyor vs. Nirvana’nın durumu kesinlikle böyle birşey değildi. Onlar “Smells Like Teen Spirit”i yaptı, 30 gün içinde herşey değişmişti. Böyle birşey bir daha olmaz, olmayacak.

Henry Rollins

Bu albüm zamansızdı. Yarın çocuğunuz sizden Nirvana albümünüzü alıp dinleyebilir ve şöyle diyebilir ‘Evet, yaşlı adamişi biliyormuş. Bu kesinlikle çok iyi’. Bir sepele Nirvana sonsuza dek yaşayacak, şaka değil.

John McCauley

Bizler küçükken obsesif Nirvana hayranlarıydık. Bir kereseinde Deervana adıyla Bonnaro Festivalinde süpriz bir set yaptık. İnsanlar çıldırdı, daha sonra bize bununla ilgili bir çok teklif geldi, oldukça dikkat çekti ama amacımız bu değildi. Sanırım herkes Nirvana’yı canlı izlemek isterdi, biliyorum bende öyle...

Yelawolf

Nirvana; ham ve gerçekti, tekrar rock’n’roll olmanın iyi bir fikir olduğunu yerleştirdiler bizlere. Gelip geçici birşey değildi.

Mark Ronson

Eğer o mükemmel şarkılar olmasaydı şuan burada onları konuşuyor olamaycaktık. Sonradan anlaşıldığı üzere, o aslında sadece mükemmel gitar pop şarkılarıydı, güzel işkence görmüş bir adamın ağzından söylenen.

Lenny Kravitz

Mükemmel bir albüm. Mükammel tarz, mükemmel şarkı sözleri – gerçekten mükemmel şarkı sözleri. Seattle’dan çıkan en iyi albüm Nevermind oldu.

Amy Lee

Nevermind’ı sevmeyen birini tanımıyorum.

Kevin Barnes

Farklı bir albümdü. İlk duyduğum anda sevmiştim. Mükemmel olduğunu düşünüyordum, ama sorun bunu tek düşünenin bizim gibiler olmayışıydı. Okuldaki futbol takımından çocuklar ve onların cheerleader kız arkadaşları da sevmişti. Sevmediğin insanlarla aynı partide olmak gibi birşeydi. Sonunda bu korkunç insanlarla ben aynımüziği sevmiştik, sinir bozucu bir durumdu. Şimdi düşünüyorum da ne kadar güzel, aradaki duvarları yıkan bir albüm olmuş.

Flea

Nevermind ve Blood Sugar Sex Magik aynı tarihte çıktı. Çok heyecanlıydım çünkü en iyi işimizi yaptığımızı düşünüyordum. Radyoyu açıp Give It Away şarkısının çalmasını bekliyordum ama devamlı Nirvana çalıyordu, ne kadar iyi bir şarkı diye düşünüp duruyordum, sonunda dünyanın en iyi grubu oldular.

Patrick Carney BK

Nevermind benim ilk takıntılı hale geldiğim modern rock albümüydü. O zamanlar daha çok Led Zeppelin ve Jimi Hendrix dinliyordum. Nirvana’yı Saturday Night Live’da izlediğimde aklım uçmuştu. In Utero albümleri çıktığında artık herkes tarafından seviliyor ve dinleniyorlardı. O zamana kadar bu tarz müziği dinlemeyen gençler tarafından bile beğenilen bir grup olmuştu. Onmlar bizim dönemimizin Ac/DC olmuşlardı.

Cole Alexander Black Lips

Slash 80’lerde çıktığında, ben bir rock star olamayacağım dedim. Ama sonra Nirvana geldi, sanırım bunu yapabilirim dedim.

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...