Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Jeff Buckley

13 Kasım 2011 - 16:53
1966 yılında Kaliforniya'da kült şarkı sözü yazarlarından Tim Buckley'nin oğlu olarak dünyaya gelen Jeff Buckley müzik dünyasının en başarılı ve akıllıca yazılmış şarkı sözlerine imza atarak benzerlerinden kendini ayırabilmiş ender rastlanan kişiliklerden biridir.

Müzik dünyasına aslında lise yıllarında girmiş olsa da kendini ispatlayabilmesi 1990 yılında New York'un avant-garde camiasına girmesiyle gerçekleşti. New York'la tanışmadan önce Los Angeles'a müzik okumaya gitti ve burada da Shinehead başta olmak üzere bir çok jazz ve funk grubuyla çalıştı. Shinehead kısa bir süre sonra başarılı bir grup olsa da Buckley yoluna tek başına devam etmeye karar verdi. Sonunda 1993 yılının Aralık'ında Colombia Plak Şirketiyle anlaşma imzalayan sanatçının dört parçadan oluşan ilk EP'si "Live at Sin-é" piyasaya çıktı. EP'nin piyasaya çıkmasının hemen ardından hiç vakit kaybetmeden Buckley; bas gitarist Mick Grondahl, baterist Matt Johnson ve prodüktör Andy Wallace'la birlikte stüdyoya girdi.

Yaptıkları çalışmada aralarında 'Grace' ve 'Last Goodbye'da olmak üzere yedi orjinal parça, bununla birlikte Leonard Cohen'in 'Hallelujah' ve Benjamin Britten'in 'Corpus Christi Carol' adlı parçalarına yapılmış cover'lar da ortaya çıktı. Gitarist Michael Tighe ise Buckley'nin o sırada tam kadro elemanı olmasa da 'So Real' adlı parçada adı geçiyordu.

1994 yılının başında Live Sin-é raflardaki yerini daha yeni almıştı ki Jeff Buckley, solo artist olarak Kuzey Amerika daha sonrada Avrupa'da turneye çıktı. Ardından sanatçının bu defa grubuyla birlikte çıktığı 'Peyote Radio Theatre Tour' turnesi başladı. Buckley'nin ilk albümü ise 1994 yılında piyasaya çıkan "Grace" oldu. Grace'in piyasaya çıkmasının ardından Buckley ve grubu da tekrar turneye çıktı. Yeni yıl arifesinde Buckley; Sin-é'ye solo performansını sergilemek için döndü; yeni yılda ise St Mark Kilisesi Marathon Poetry Reading'e katıldı.

İki hafta sonra o ve grubu Dublin, Bristol ve Londra'yı kapsayacak olan turne için Avrupa'ya döndü. Bu turnenin ardından ise Japonya, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Belçika ve Amerika'yı kapsayacak olan daha büyük bir turneye çıktı. 13 Nisan 1995'de Buckley'nin "Grace" albümü; Fransa'da prodüktörler, gazeteciler, Fransız Kültür Başkanı ve müzik endüstrisi içinde yer alan önemli kişiler tarafından verilen "Gran Prix International Du Disque - Academie Charles CROS - 1995" ödülünü aldı. Bu ödülü daha önce Edith Piaf, Jacques Brel, Yves Montand, Georges Brassens, Bruce Springsteen, Leonard Cohen, Bob Dylan, Joan Baez ve Joni Mitchell almıştı. Buckley'nin "Grace" albümü aynı zamanda yine Fransa'da altın plak ödülünün de sahibi oldu.

Buckley ve grubu bu dönemde de turneye devam etti. Verdikleri son Avustralya konserinden sonra baterist Matt Johnson gruptan ayrıldı. 1996 yılının Mayıs'ında Buckley'nin arkadaşı Shudder To Think'ten Nathan Larson'ın yan projesi Mind Science of the Mind'la birlikte bas gitarist olarak dört konser verdi. 9 Şubat 1997'de New York Arlene Grocery'de verilen konser aynı zamanda yeni baterist Parker Kindred'in de ilk konseri oldu. 1996 ve 97 yıllarında grup; prodüktör Tom Verlaine'le birlikte New York'ta başlayıp Memphis'de sona eren kayıtlarla ilgilendi.

Buckley grubu New York'a gönderip dört kanallı kayıt cihazında yine grubuna dinletmek için parçalar kaydetti. Bunlardan bazıları Verlaine'le birlikte kaydedilmiş olan parçaların farklı denemeleri iken bazıları da tahmin bile edilmeyen şarkılara yapılmış cover'lardı. Yeni kadroyla birlikte grup bu yeni parçaları 12 Şubat'ta Memphis - Barrister's'da başlayan konserlerle tanıtmaya başladı. Kısa bir süre sonra Jeff her Pazartesi düzenli olarak Barristers'da solo konserler vermeye başladı, son konseri ise 29 Mayıs 1997'de oldu.

Bu gece grup arkadaşlarıyla buluşmaya giden Buckley aniden Misisipi nehrinde yüzmeye karar verdi, kıyafetleriyle suya giren Buckley bir kaç dakika sonra dalgalar arasında kayboldu, ilgili kişilerle hemen irtibata geçildi fakat Buckley'nin cesedi 4 Haziran'a kadar bulunamadı. Buckley öldüğünde 30 yaşındaydı. Daha önce yayınlanmamış olan parçaları "Sketches (For My Sweetheart the Drunk)" 1998 yılında ve iki yıl sonra canlı kayıtlardan oluşan "Mystery White Boy" piyasaya çıktı. Colombia Records'un yaptığı açıklamaya göre Buckley'nin Grace ve Live in Sin-é dışında da bazı albümlerde adı geçti. Jazz Passengers'ın 1994 yılında piyasaya çıkan "In Love" albümünde 'Jolly Street'i, John Zorn'un "Live At Knitting Factory" albümünden 'Taipan' ve 'D. Popylepis'i söyleyen, Rebecca Moore'un "Admiral Charcoal's Song"da yer alan 'If You Please Me', 'Outdoor Elevator' ve 'Needle Men' parçalarında bas gitar çalan, Brenda Kahn'ın 1996 yılında piyasaya çıkan 'Destination Anywhere' albümünde yer alan 'Faith Salon's' parçasında hem vokal yapıp hem gitar çalan, Patti Smith'in 'Gona Again' albümünde yer alan 'Beneath The Southern Cross' parçasında vokal yapan Jeff Buckley'di. Ayrıca Jack Kerouac için yapılan tribute albümde sanatçının adı 'Angel Mine' adlı parçada geçiyor. Buckley; Edgar Allen Poe'nun şiirlerinin yer aldığı 'Closed On Account Of Rabies' albümünde Poe'nun 'Ulallume - A Ballad' adlı şiirini okurken de dinlenebilir.

Shudder To Think'in 'First Love, Last Rites' filmi için hazırladığı soundtrack için Buckley, 'I Want Someone Badly' adlı parçayı seslendirdi. 2000 yılında ise Buckley'nin bir arkadaşı Los Angeles'ta beraber kaydetmiş oldukları 'Hollywuold' adlı parçayı yayınladı. Sanatçının 13 Mayıs 1995 tarihinde Şikago'daki The Cabaret Metro'da verdiği konser görüntülerinden oluşan "Jeff Buckley-Live in Chicago" hem DVD hem VCD olarak Colombia Records tarafından piyasaya sürüldü. 23 Ağustos 1994'de "Grace" albümünün yayınlanmasının ardından Jeff Buckley ve grubu 1994-1996 yıllarını "Unknown", "Mystery White Boy" ve "Hard Luck" adlarında verdikleri turnelerde geçirmişti.

Jeff Buckley- Mystery White Boy bu turneler sırasında yapılan kayıtların gerek seçilmiş cover parçalar gerek daha önce hiç bir yerde yayınlanmamış parçaların en önemlilerini bir araya getiren; arşiv niteliğinde bir albüm olma özelliğini taşıyor. Bu albümün prodüktörlüğünü Grace albümü kayıtları ve turnesi sırasında grubun gitaristi olan Michael Tighe ve Jeff'in annesi Mary Guilbert yaptı.

Jeff Buckley yazisi icin kullanilan kaynaklar Stephen Thomas Erlewine yazisi ve sanatçının resmi internet sitesi www.jeffbuckley.com'dur.

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...