Radyo Eksen'de şu an :

dosya

James

13 Kasım 2011 - 16:41
 

 

Başlangıçta Smiths'in solisti Morrisey tarafından oldukça destek gören James; 1983 yılında Factory Records'la anlaşma imzalayarak müzikal hayatına başladı ve aynı yıl grup ilk single'ları olan "Jimone"u piyasaya sürdü.

 

James'in ilk single'la gelen bu başarısı bir anda gerçekleşti ve müzik dergilerinin kapaklarında; grubun fotografları ve single hakkında yazılan olumlu eleştiriler yer almaya başladı ve bu sırada ikinci single bir klasik olan "Hymn From A Village" piyasaya çıktı. Grubun orjinal kadrosu; solist Timothy Booth, bas gitarda James Glennie, gitarda Larry Gott ve bateride Gavan Whelan'dan oluşuyordu. James'in, 1990 yılında Melody Maker'la yaptığı röportajda adlarının neden James olduğu şeklinde sorulan soruya: "Paul Gilbertson; Orange Juice'ın solisti James Kirk'e duyduğu hayranlık sebebiyle veya kendi bas gitaristi olan Jim Glennie'ye duyduğu hayranlık sebebiyle veya tamamen ilk isimlere karşı ilgisi yüzünden grubun adının "James" olmasına karar vermiş olabilir.

 

James'den başka isimler de grup için düşünüldü. Örneğin Paul düşünüldü, Tim çok tuhaf durdu, Gavan ise heavy metal grubu ismi gibiydi. Sonunda James'de karar kıldılar çünkü bu grubu tamamıyla yansıtabilen ve hiç bir özelliği olmayan bir isimdi." şeklinde cevap verdi. 1985 yılında grup, Sire Records'la anlaşma imzaladı ve üç sene bu plak şirketiyle çalıştı. Lenny Kaye ile birlikte tuhaf fakat dikkat çekici şarkıların yer aldığı "Stutter" 1986 yılında piyasaya çıktı.

 

Bir sene sonra ise "Strip Mine" piyasaya çıktı. 1989 yılında James; İngiltere'de kaydedilen ve grubun canlı performansı olarak piyasaya çıkan "One Man Clapping", önceleri bir pop grubuna sermaye yatırmanın mantıksız olduğunu düşünen fakat grubun bir konserini izledikten sonra sermayeyi yatırmaya karar veren banka yöneticisinin desteğiyle bağımsız plak şirketilerinden olan Rough Trade Records etiketiyle piyasaya çıktı. Albüm Indie Müzik Listelerin'de bir numaraya kadar yükseldi.

 

İlerleyen günlerde grup elemanları, Sire Records'tan neden plak şirketinin haberi olmadan böyle bir albüm çıkarttıklarına dair faks aldılar fakat zaten grup bu plak şirketinden dört ay önce ayrılmıştı. Bağımsız bir plak şirketinden çıkmış olması sebebiyle albüm sınırlı sayıda basıldı ve bu sebepten dolayı bulunması zor bir albüm oldu. Bu sırada Whelan'ın yerine Dave Baynton - Power'ın geçmesiyle birlikte grubun eleman sayısınında da artış olmaya başladı. Gruba, gitar ve kemanda Saul Davies, klavyede Mark Hunter ve trampet'de Andy Diagram katıldı. Bir sonraki sene (1990) ise grup Fontana Gold Mother plak şirketiyle anlaşma imzalayıp yeni bir stüdyo albümü çıkardı.

 

"Gold Mother"ın şarkı sözlerinde daha anlaşılır ve direk bir anlatım vardı. Albümle aynı adı taşıyan parça annelerin çocuklarını dünyaya getirirken çektikleri acılara karşı yazılmış bir şükran şarkısı niteliğindeydi. 80'li yılların sonu 90'lı yılların başında Manchester'dan çıkan yetenekte duygu patlaması yaşayan bir grup olan James bu özelliği ile benzerlerini geride bırakarak medyanın büyük ilgisini çekti. Bu aynı zamanda bir dönüm noktasıydı. "Come Home" ve "How Was It For You" gibi şarkılar James'in başarısını bir kat daha arttırdı. İngiltere'nin bağımsız gruplarına destek olan Fontana Records "Come Home" ve "Sit Down" single'larını tekrar piyasaya sürdü ve "Sit Down" İngiltere Müzik Liste'lerinde 2 numaraya kadar yükseldi. James'in 1991 yılında piyasaya çıkan bir sonraki albümü olan "Seven" grubun o zamana kadar çıkarmış olduğu albümlerden ve single'lardan farklıydı. Albüm'ün sonucu ticari açıdan grubun lehine sonuçlanmış olmasa da James kazanmış olduğu hayran kitlesini kaybetmedi.

 

1993 yılı çıkışlı "Laid" grubun solisti Tim Booth'un hayata bekar olarak dönmesinin büyük etkilerini yansıtıyordu ve bu albümden çıkan albümle aynı adı taşıyan single "Laid"le birlikte grup Amerika'da da etkilerini göstermeye başladı. Select Magazine'in eleştirmenleri tarafından albümde yer alan diğer şarkılar; paronayak aşk şarkıları, kendinden geçirici yas tutmalar, ve aksi, inatçı ninniler olarak nitelendirildi.

 

Deneysel bir çalışma olan 1994 yılı çıkışlı "Wah Wah" bazı eleştirmenler tarafından U2'nun Zooropa albümünün elinde tuttuğu başarıyı çalmaya kalkaşan bir albümdü. Albüm, Laid'in kayıtları sırasında alternatif olarak Brian Eno ile birlikte kaydedildi. Bu arada grubun solisti Tim Booth, Amerikalı besteci Angelo Badalamenti ile birlikte "Booth And The Bad Angel" adıyla bir albüm kaydetti. 1997 yılında ise grup üç yıl süren suskunluklarını "Whiplash" albümleri ve bu albümden çıkan "She's A Star" adlı single'larıyla bozdular. Bu albümle birlikte grubun uzun dönem gitaristi Gott'un yerine Adrian Oxaal geçti. 1998 yılının Kasım ayında "She's A Star"ın remix versiyonu İngiltere müzik Listeleri'nde 7 numaraya kadar yükseldi.

 

1998 yılında grubun toplama albümü "The Best Of" piyasaya çıktı. Bir sonraki sene ise grubun "Laid" albümünden sonra ilk kez James'le birlikte çalışan Brian Eno'nun prodüktörlüğünde ki "Millionares" piyasaya çıktı. Bu arada James'in coverladığı parçalar arasında ise Morrisey'in "We Hate it When Our Friends Become Successful", Leonard Cohen'in "So Long Marianne", Velvet Underground'un "Sunday Morning" ve David Bowie'nin "China Girl" adlı şarkıları bulunuyor. Grubun şarkılarını cover'layan gruplar arasında ise: Smiths "What's The World", Unrest "Folklore", Voice of the Beehive "Sit Down", Carter the Unstoppable Sex Machine "Sit Down", Kulas "Laid" ve Better Than Azra "Laid". Grubun son çalışması ise 2001 yılı çıkışlı "Pleased To Meet You".

 

2001 yılının Aralık ayında İngiltere'de turnede olan James'i tam kadroyla görebilmenin son şansıydı. Çünkü grubun solisti Tim Booth, kısa bir süre sonra James'den ayrıldığını açıkladı. Tim Booth ayrılış sebebini ise şöyle açıkladı: "Uzun uzun düşündükten sonra artık benim için James'den ayrılmanın vaktinin geldiğine karar verdim. Gruba ilk başladığımızda bir yıl ara verip olayların nasıl geliştiğine bir bakalım derdik. Eğer bana 20 yıl beraber kalacaksınız deseydiniz siz ne dediğinizin farkında mısınız derdim. Şu anda turne biletlerinin satışı çok iyi ve çok güzel bir veda partisi olacak gibi görünüyor. (Aralık ayında gerçekleşen turneden bahsediyor) Son iki yıldır hiç olmadığımız kadar iyi anlaşıyorduk. Ve "Laid"den sonra piyasaya çıkan en iyi albümüz olacağına inandığım bir albüm piyasaya sürdük. Peki neden ayrılıyorum? Çünkü tam zirvedeyken bu işi bırakmak istiyorum. Şu ana kadar yaptığımız her şeyle gurur duyarak ve çok güzel anılarla ayrılmak istiyorum. Ve şu anda ayrılıyorum çünkü bu anın tam da zamanı
olduğunu düşünüyorum. Buna önsezi de diyebiliriz. Eminim ki basın mensupları, benim gruptan ayrılışım hakkında bir çok farklı sebep bulacaktır ve kim bilir bazıları da doğru olacaktır. Fakat olayın en önemli sebebi bu. Bir senaryo üzerinde çalışıyorum. Ayrıca yaratıcı workshoplar 'da yapmak istiyorum, burada yeni ve farklı müzikler yaratmak istiyorum. Eğer bunlardan haberdar olmak istiyorsanız resmi internet sitem timbooth.com Aralık ayında online olacak. Diğer elemanların ne yapacaklarını bilmiyorum fakat benimle birlikte muhteşem bir grupta beraber oldukları için onlara teşekkür etmek istiyorum. Ve sizlere de bizi dinlediğiniz için teşekkür etmek istiyorum. Sevgiler"


 

Booth’un ayrılışı ve grubun kontratlarının sonunun gelmesi anısına verilen son konser 7 Aralık’ta aynı zamanda gurubun evi olan Manchester’da Evening News arena’da gerçekleşti. Konser “Gettin Away With It...Live” adıyla CD ve DVd için kaydedildi. Daha sonra Mercury Records  “Gold Mother”, “Laid” ve” Whiplash” albümleri, yanısıra B-Sides Ultra albümünü satışa sundu.

 

Booth solo olarak kariyerine devam etti, 2004 yılında prodüktörlüğünü Lee Muddy Baker’ın yaptığı  “Bone”  albümünü çıkardı. Aynı yıl grubun “The Collection” adında  bir derleme albümü daha çıktı.

 

2007 yılında müzik magazin dergisi Filter Tim Booth’un bir turne serisi kapsamında gruba dahil olacağını duyurdu. Aynı zamanda grubun resmi sitesi www.wearejames.com olarak değiştirildi. Burada gurubun “Laid” albümündeki isimler; Booth, Gott, Glennie, Davies, Hunter and Baynton-Power ile sahne alacağı detayı hayranlarıyla paylaşıldı.

 

Booth yapılan bir röportajda Glennie ve Gott ile buluştuğunu, bu görüşmelerden yeni parçalar ortaya çıktığını ve bu parçaların ortaya çıkışı ile gruba tekrardan dahil olmaya ikna olduğunu söylüyordu. Yoğun ilgi 5 gün olarak planlanan turnenin 7 gün yapılmasına neden oldu.

 

Yeni albümleri “Hey Ma” 2008 yılının 7 Nisanında piyasaya çıkan James, İngiltere albüm listelerinde 10 numaraya kadar çıktı. Bu albümü bir turne daha takip etti. “Porcupine” ve “Look Away” parçalarınında çalındığı bu turne yeni bir albümün denemeleri olarak değerlendirildi. James, Nisan 2010’da kritiklerin bu yorumunu doğrular bir haber ile 2 mini albüm yayınlayacaklarını duyurdu. “The Night Before” 19 Nisanda “The Morning After” ise 2 Ağustos’ta dinliyiciye sunuldu.

Bu yılın başında yeni bir solo albüm üzerinde çalıştığını söyleyen Booth, James’in halen devam ettiğini belirtti. Hyde Park’ta yapılan Hard Rock Calling 2011 konserinde Kaiser Chiefs ve The Killers ile beraber sahne alan James 6 Ekim’de Maslak Venue’de İstanbul’lu sevenlerini müziği ile buluşturacak.


 

 
Düzenleyen : Gülşah Güray

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...