Radyo Eksen'de şu an :

dosya

'Hotel California' hakkında bilmediğiniz 10 şey

20 Ocak 2016 - 12:29

Glenn Frey hayatını kaybetti, ancak Eagles'ın en mistik şarkısı yaşamaya devam ediyor.

Eagles kurucu elemanlarından Glenn Frey’in ölüm haberi tüm dünyadaki rock 'n' roll hayranları gibi bizleri de üzdü. Don Henley ile birlikte Frey de Eagles'ın “Take It Easy", "Peaceful Easy Feeling" ve "Tequila Sunrise" gibi tüm büyük hitlerine hayat vermişti. Ancak aralarından bir tanesi farklıydı. Bu Eagles'ın en ikonik şarkılarından olan"Hotel California"ydı.“Hotel California” hakkında muhtemelen bilmediğiniz 10 bilgiyi sıraladık:

1. Şarkının ismi kayıtlar sırasında "Mexican Reggae” idi.

2. Zamanında Rolling Stone dergisine verdiği bir röportajda Henley; "Amerika’nın genelini anlatan daha sembolik bir parça olacaktı” demiş ve şöyle devam etmişti; "Şarkı sözü açısından baktığınızda geleneksel ve klasik bir yapı arasında kalan bir şarkı bu. Karanlık ile aydınlık, iyi ile kötü, genç ile yaşlı, ruhani ile dünyevi işler arasında kalmış bir şarkı... Sanırım daha çok masumiyetmizi kaybetmekle alakalı olduğunu söyleyebiliriz.”

3. Frey, The Very Best Of albüm kapağına yazdığı notlarda; "They stab it with their steely knives / but they just can't kill the beast" dizesinde geçen “steely” kelimesinin Steely Dan’e eğlenceli bir gönderme olduğunu anlatmıştı. Onlar da; "Everything You Did" şarkılarında "Turn up the Eagles, the neighbors are listening” diyerek Eagles’a selam göndermişlerdi.

4. İlk kıtada geçen "colitas" terimi İspanyolca "küçük kuyruklar” anlamına geliyor. Bu da sokak dilinde bir çeşit keyif verici madde anlamına geliyor.

5. Don Felder, 2008 senesinde şarkının sözleri hakkında şunları söylemişti: "Sözleri Henley ve Glenn yazmıştı. Grup üyelerinin hiçbiri Kaliforniya’dan değildi. Ancak gece vakti Los Angeles’a doğru arabanızı sürerseniz ufuk çizgisinde parlayan ışıkları görürsünüz. Bu manzarayla birlikte Hollywood hakkındaki fikirleriniz, rüyalarınız canlanır. Aslında şarkı basitçe bununla, yani Los Angeles’a varmakla alâkalı”.

6. 2009 yılında The Plain Dealer’la yaptığı röportajda Henley, oldukça sinirli bir şekilde, “Please bring me my wine' / He said, 'We haven't had that spirit here since 1969" sözlerini savunmuştu. "Burada bahsedilen metaforu ve dolayısıyla sözleri anlamayan ilk kişi siz değilsiniz. İnanın bana alkollü içeceklerin nasıl yapıldığı ve doğru terimleri bilecek kadar iyi bir tüketiciyim. Fakat şarkıda geçen o bölümün alkollü içeceklerle uzaktan yakından alâkası yoktur. Bu sosyopolitik bir açıklamadır. Duyacağım tek pişmanlık da size şimdi burada aslında ne demek istediğimi açıklamak zorunda kalmamdır.”

7. 1980 yılında bazı vaizler "Hotel California"nın aslında San Francisco’da, Şeytanın Kilisesi’ne dönüştürülen bir otel olduğunu iddia etmişlerdi. Bir diğer rivayete göre ise “Hotel California” gerçekte bir akıl hastanesiydi. (Camarillo State Mental Hospital)8 Hotel California albümünün ön kapağında, zamanında David Alexander’ın çektiği, Beverly Hills Oteli’ne ait bir fotoğraf kullanılmıştı.9. Jethro Tull’dan Ian Anderson kendi şarkısı "We Used to Know" ile "Hotel California"nın birbirine ne kadar benzediğine dikkagt çekmişti. İddiasına göre Eagles, şarkıyı birlikte turneye çıktıkları 1972 yazında duymuş, üzerine kendi bestelerini yapmıştı. Ancak şarkının sözlerini yazan Don Felder, Eagles’a 1974 senesinde katılmıştı. Felder daha önce hiç "We Used to Know"u dinlemediğini iddia etmişti.10. 1977 senesinde "Hotel California" Billboard Hot 100 listesinde 1 hafta boyunca, 1 numarada kaldı. 3 ay içinde 1 milyondan fazla kopya sattı. Rolling Stone dergisi “Tüm zamanların En iyi 500 Şarkısı” listesinin 49. sırasına yerleştirdi ve Rock and Roll Hall of Fame'in "Rock and Roll’u Şekillendiren 500 Şarkı"sı arasında gösterildi.

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...