Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Electric Lady Stüdyoları

13 Kasım 2011 - 17:09
1968 senesinde Jimi Hendrix ve menajeri Michael Jeffery, Greenwich Village'daki Generation Club'ı
satın almaya karar verdi. Fakat daha sonra, ikili klübü açmaktansa burayı bir kayıt stüdyosu haline getirmenin daha mantıklı olacağına karar verdi.

Electric Ladyland kayıtları için stüdyolara verdikleri parayı artık hesap bile edemiyorlardı. Ayrıca Jimi de sürekli, onlar için uygun bir stüdyo ortamı arıyordu.

Binayı restore etmek planlanandan hem süre hem de masraf olarak çok fazlaydı. Ruhsat defalarca ertelendi, binayı şiddetli yağmur yüzünden su bastı.
Su pompaları yerleştirmek zorunda kaldılar. (daha sonra bunları ses geçirmez yaptılar) Bütün bunlar için de Warner Brothers'tan yüklü bir borç almak zorunda kaldılar.


Mimar ve akustik uzmanı John Storyk tarafından dizayn edilen bina, özellikle Hendrix için düzenlendi. Daire şeklinde pencereler ve ambiansı sağlaması için sayısız ışık yaratan bir makine. Bütün bunların amacı, Jimi'nin rahat bir ortam yaratıp, yaratıcılığının ortaya çıkmasını sağlamaktı.Bu sırada profesyonel bir kayıt stüdyosu hissiyatının da verilmesi gerekiyordu. Ses mühendisi Eddie Kramer, bu profesyonelliği sağlamak için, kayıt sırasında keyif verici madde kullanılmasını yasakladı. Sanatçı Lance Jost da, stüdyoyu saykadelik bir tema üzerine boyadı.

Hendrix stüdyosunda ancak 4 hafta çalışabildi. Bu zamanın çoğunda da inşaat hala devam ediyordu.
26 Ağustos 1970'da açılışı yapıldı. Bir sonraki gün Hendrix, Slow Blues adındaki son kaydını tamamladı.
Isle of Wight Festival'da çalmak için Londra'ya uçtu. 3 hafta gibi kısa bir süre içinde de hayatını kaybetti.

Electric Lady Stüdyoları'nı, 52 West 8th Street'de bulabilirsiniz.

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...