THE VENTURES KURUCU ÜYESİ VE GİTARİSTİ DON WILSON 88 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Surf rock'ın baş temsilcilerinden The Ventures'ın kurucu üyesi ve ritim gitaristi Don Wilson, 88 yaşında hayatını kaybetti. Wilson, The Ventures'ın çekirdek kadrosundan hayatta kalan son üyeydi.

Washington, Tacoma'daki evinde doğal olarak yaşamını yitiren Amerikalı müzisyenin oğlu Tim, babası hakkında şu açıklamayı yaptı: "Babamız, grubu The Ventures ile dünyanın farklı noktalarından insanlara dokunan muhteşem bir ritim gitaristiydi. Çok sevildi ve takdir edildi. Tarihteki yerini sonsuza kadar tutacak ve özlenecek."

Wilson'ın titreyen elektro gitarı, Ventures'ın büyük iz bırakan enstrümantal müziğinin omurgasıydı. Grubu, gitarist/basçı Bob Bogle ile birlikte 1958'de, Seattle'da inşaat işçisi olarak çalışırken kurdu. Wilson ve Bogle, yerel bir rehin dükkanından satın aldıkları enstrümanlar üzerine şarkılar yazdılar ve daha sonra baterist Howie Johnson'ın yanı sıra grubun 1960'taki Johnny Smith'in ikonik 'Walk, Don't Run' yorumunda baş gitar çalan Nokie Edwards'ı ekibe aldılar. Johnson, daha sonra Mel Taylor ile yer değiştirdi. Yıllar içinde kadroda değişiklikler yaşansa da; Wilson, Bogle, Edwards ve Taylor, grubun 1960'lardaki seminal döneminin ana üyeleri olarak kabul edildi.

'Walk, Don't Run', hem 1960'ta hem de grup tarafından 1964'te yeniden kaydedildiği zaman, Ventures tarafından kült bir hit hâline geldi. Yenilenmiş versiyonundaki davul vuruşları ve gitar tonlarıyla dönemin sörf rock dalgasında öncü oldu. 'Walk, Don't Run', 60'ların sörf rock dalgasının önde gelen klasiklerinden 'Wipeout' ve Dick Dale ile Link Wray'in müzikleri kadar etki bıraktı.

Son derece üretken bir grup olan Ventures, 100 milyon civarı albüm sattı. 'Wipeout' gibi, kayıtlarının çoğu cover olmakla beraber, Wilson ve Bogle; 'No Trespassing', 'The McCoy', 'Love Goddess of Venus', 'Stop Action' gibi orijinal şarkılara da imza attılar. The Ventures; George Harrison, Stevie Ray Vaughn, Eddie Van Halen, Jimmy Page ve Beach Boys başta olmak üzere birçok müzisyene ve gruba ilham oldu.

PAYLAŞ :