İKONİK MÜZİK FOTOĞRAFÇISI MİCK ROCK 72 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Efsanevi müzik fotoğrafçısı Mick Rock, 72 yaşında hayatını kaybetti. Queen, David Bowie, T. Rex, Syd Barrett, Lou Reed, Iggy Pop, The Sex Pistols, The Ramones, Joan Jett, Talking Heads, Roxy Music, Thin Lizzy, Mötley Crüe ve Blondie gibi ikonik isimleri kadrajına sığdıran İngiliz fotoğrafçının ölüm nedeni henüz açkılanmadı.

Rock, çoğunlukla 1970'lerde ortaya çıkardığı çalışmalarıyla biliniyordu. Resmi fotoğrafçısı rolünü üstlendiği David Bowie ile özellikle yakındı. Rock, Bowie'nin 'Ziggy Stardust' dönemini yakalamanın ve 1973'teki 'Pin Ups' albümünün kapağını çekmenin yanı sıra, 'Space Odyssey', 'Life on Mars?', 'Jean Genie' ve 'I'm Only Dancing' videolarında yönetmen sıfatıyla yer aldı.

Rock, Bowie ile sık sık yaptığı iş birliklerine ek olarak, 1970'lerde Lou Reed, Iggy Pop, Debbie Harry ve T. Rex ile çalıştı. Reed'in 'Transformer' ve 'Coney Island Baby', Iggy and the Stooges'in 'Raw Power' ve Queen'in 'Queen II' albüm kapaklarına imza attı.

1948'de dünyaya gelen Mick Rock, Londra'da büyüdü ve genç bir müziksever iken konserlere giderek fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başladı. Müzik dünyasının daha da ötesine geçen Rock, The Rocky Horror Picture Show ve Hedwig and The Angry Inch için prodüksiyon fotoğrafları çekti. Fotoğraf tutkusunu 1970'lerin ötesine taşıdı ve daha sonra Daft Punk, Snoop Dogg, Miley Cyrus, Yeah Yeah Yeahs gibi günümüzün yıldızlarını yakaladı. 2015 çıkışlı The Rise of David Bowie: 1972-1973 de dahil olmak üzere çalışmaları hakkında birkaç kitap yayımladı. 2016 yılında ise SHOT! The Psycho-Spiritual Mantra Of Rock belgeseline konu oldu.

PAYLAŞ :