DÂHİ TASARIMCI VIRGIL ABLOH YAŞAMINI YİTİRDİ

Amerikalı dâhi moda tasarımcısı, Off-White'ın kurucusu ve Louis Vuitton'un erkek giyim kreatif direktörü Virgil Abloh, 41 yaşında hayatını kaybetti.

Louis Vuitton'ın, Instagram hesabı paylaşımında, Amerikalı tasarımcının son birkaç yıldır gizlice kanser tedavisi gördüğü bildirildi. LVMH CEO'su Bernard Arnault yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: "Hepimiz bu korkunç haber karşısında şok olduk. Virgil sadece dâhi bir tasarımcı ve vizyoner değil, aynı zamanda güzel bir ruha ve büyük bir bilgeliğe sahip bir insandı. LVMH ailesi olarak büyük üzüntü içindeyiz ve; eşini, babasını, abisini, arkadaşını kaybeden sevenlerini düşünüyoruz."

1980 yılında Chicago'da dünyaya gelen Abloh, son iki senedir nadir görülen bir kanser türü olan kardiyak anjiyosarkom ile savaşıyordu. Moda dünyasının en etkili tasarımcılarından biri olarak görülen Abloh, 2012 yılında kurduğu markası Off-White ile kendi akımını yaratmıştı. Aymı zamanda, 2018 yılında Louis Vuitton erkek koleksiyonunun başına geçerek moda devinin ilk Afro-Amerikan kreatif direktörü oldu. Nike, Levi’s, IKEA, Rimowa gibi birçok markayla çalışmasının dışında, sanat ve müzik dünyası ile de yakın bir ilişkisi vardı.

A-Trak, Benji B ve Gilles Peterson gibi isimlerden etkilenen Abloh’nun DJ’lik tutkusu lise yıllarında başladı. Mayıs 2019'da DJ konsolları üreticisi Pioneer ile iş birliğine girerek; şeffaf CDJ-2000NXS2 ve DJM-900NXS2 modellerinin tasarımına imza attı. Zaman zaman DJ'lik de yapan Abloh; Kanye West, A$AP Rocky, Lil Uzi Vert, Westside Gunn ve daha fazlası için albüm kapak tasarımlarına imza attı. Özellikle Kanye West ile yakınlığı bilinen Abloh, West’in hem albüm tasarımlarını (My Beautiful Dark Twisted Fantasy, Watch The Throne, Yeezus) yaptı, hem de sanat direktörlüğünü üstlendi. Doğum yeri olan Chicago’da hayatını kaybeden Abloh, iki çocuk babasıydı.

Virgil Abloh’nun resmi Instagram hesabından ise şu açıklama yapıldı: "İki yıldan fazla bir süredir Virgil, nadir görülen, agresif bir kanser türü olan kardiyak anjiyosarkoma karşı cesurca savaş verdi. Moda, sanat ve kültürü kapsayan birçok önemli alanı yönetirken, 2019'daki teşhisinden bu yana sayısız zorlu tedaviden geçti ve savaşına özel olarak katlanmayı seçti. Her şeye rağmen; çalışma ahlakı, sonsuz merakı ve iyimserliği konusunda asla tereddüt etmedi. Virgil, sanatına olan bağlılığı ve başkalarına kapılar açma ve sanat ve tasarımda daha fazla eşitlik için yollar yaratma misyonuyla hareket etti. Sık sık, sanatın gelecek nesillere ilham verme gücüne derinden inanarak, 'Yaptığım her şey kendimin 17 yaşındaki versiyonu için' dedi."

PAYLAŞ :