AVUSTRALYALI SANATÇI ANITA LANE 61 YAŞINDA HAYATINI KAYBETTİ

Kariyeri boyunca The Birthday Party, Nick Cave & The Bad Seeds, Einstürzende Neubauten ve daha fazlasıyla iş birliği yapan Anita Lane, 61 yaşında hayatını kaybetti.

1959’da Melbourne’de dünyaya gelen Lane, The Birthday Party’den Rowland S. Howard'ın sınıf arkadaşıydı ve bir dönem sevgilisi de olan Nick Cave ile ortaklaşa şarkılar yazmıştı; 'A Dead Song' onlardan biriydi. The Birthday Party dağıldıktan sonra kurulan Nick Cave & The Bad Seeds’in kimliğini oluşturan 'From Her To Eternity' ve 'Stranger Than Kindness' şarkıları da Lane imzası taşıyordu.

Lane ayrıca kariyeri boyunca Kid Congo Powers, Gudrun Gut, Die Haut ve Einstürzende Neubauten gibi isimlerle de çalıştı. Mick Harvey'nin çıkardığı Serge Gainsbourg’e saygı duruşu albümünde vokaliyle yer alan Lane’in, Barry Adamson ile birlikte yaptığı 'These Boots Were Made For Walking' cover'ı da akla ilk gelen çalışmaları arasında. İş birliklerinin yanı sıra, 1988 yılında Dirty Sings adlı ilk EP’sini yayınlayan Lane, Dirty Pearl (1993) ve Sex O'Clock (2001) olmak üzere iki albüm piyasaya sürdü.

Cinselliği ve aşkı kadın bakış açısıyla deneyimleme gücünün, daha nasıl zengin tecrübelere yol açacağı hissiyatıyla şarkılar yazan Lane, günümüzde de birçok kadın müzisyene bu konuda ilham oldu.

Nick Cave, bir dönem hem özel hayatında, hem de sanat hayatında büyük bir yeri olan Anita Lane'e dair hislerini Red Hand Files platformu üzerinden dile getirdi.

PAYLAŞ :