Radyo Eksen'de şu an :

haberler

Luke Elliot röportajı

22 Ocak 2018 - 12:57

21 Şubat’ta Babylon’da izleyeceğimiz New Jersey kökenli müzisyen Luke Elliot ile mini bir röportaj gerçekleştirdik.

Eğer ıssız bir konser mekanına bırakılsaydın, hangi üç şarkıyı (guilty pleasure) söylerdin? 
Aslında yalnız kaldığımda kendimi hep Biggie'nin ‘Ready to Die’ şarkısını söylerken bulurum. Sözlerine baktığınızda yazılmış en iyi şarkılardan biridir bence. Çok derinlerde hissettiğim bir şarkıdır bu. Kalbe indirilmiş bir şok dalgası gibi. Eminim bu şarkıyı söylemek bana kalmamıştır. Ama yalnızken söylediğim doğrudur. Onun dışında şarkıları birbirine karıştırıp söylemeyi severim. Mesela Richie Valens'ın ‘La Bamba’sıyla, Buddy Holly’nin ‘That'll Be The Day’ini birleştirerek söylerim. Veya bir Richard Hawley şarkısıyla Portishead’i mix’lemek de olabilir.

Eğer şarkılarından biri bir filme konu olacaksa bu hangisi olurdu ve hangi yönetmeni tercih ederdin?
Aslında biz bunu ‘Benny's a Bum’la yapmıştık. Yıllar önce çekilmiş bağımsız bir filmdi. Bence ‘People Like You’ da bir film için güzel konu ve başlık olurdu.  Belki Todd Haynes yönetirdi ve bir hayat kadınıyla bankacının ilişkisinin anlattığı bir melodram olurdu.

Senin için hangi dönemin ‘en büyük sanatçılarından biridir’ denmesini isterdin?
70’lerde Bob Dylan’ın dönemi. Benim için kesinlikle en büyük etki o dönemdir. Eski şarkıları kendine göre yorumlaması ve o dönemde yazdığı şarkılar beni her şeyden çok etkilemiştir.

Turneye çıkmak mı, stüdyoda abüm kaydetmek mi?
İkisi de çok farklı tecrübeler. Bitmiş, kaydedilmiş bir işi değiştirmenize imkan yoktur artık. Ya iyi olmuştur, ya da kötü! Ama canlı performans sırasında aynı şarkıyı farklı bir şekilde yorumlayabileceğinin farkındasındır. İstersen her gece aynı şarkıyı farklı bir şekilde çalabilirsin.

Farzet ki hâlâ ergen bir gençsin, bir müzik dükkanına gittin ve cebinde sadece bir albüm alacak kadar paran var. David Bowie albümünü mü yoksa Bob Dylan albümünü mü satın alırdın?
Kesinlikle Bob Dylan!

Allen Ginsberg’in de aralarında olduğu bir kalabalık önünde mi konser vermek isterdin, Quentin Tarantino mu?
Tarantino. Ginsberg’i de severim, ama Tarantino’nun şarkılarımla dans ederken izlemeyi tercih ederdim. Daha aktif bir dinleyici olacağını düşünüyorum.

Röportaj: Gülşah Güray

Diğer haberler